2013 Project365 (Day 76)

Food glorious food!Today’s picture is of my shopping list and my purse. The one thing that I have noticed since moving to Guernsey and then moving into our own house is just how expensive food is over here.

We don’t have Morrisons, Tescos or Asda and the only supermarkets we have are Waitrose, the Co-Op and Marks and Spencers food and as a result we can spend a small fortune on food.

So, from tomorrow I will menu plan and pay in cash for food in order to keep track of how much I am spending.

So, two questions…

What do you think is a reasonable shopping budget for two adults for the week?

What are your favourite meals? (cheap and healthy please!)

3 thoughts on “2013 Project365 (Day 76)

  1. Can’t answer for prices as I live in Sydney, one of the most expensive cities in the world to live in.

    One hint from someone who had three hungry boys but who now lives by herself. Plan and use. If you throw things out because you don’t use them before they go bad, then that’s a waste of money. On a similar line, use the leftovers. The mister’s lunch next day, blended for the little Mister once he starts stuff like that. New dishes from leftovers. Creative use of leftovers will produce dishes apparently unrelated to the leftovers. Homemade lasagne or pasta can hide a multitude of bits and pieces. Pasty can turn things into pies etc. Have baking/cooking days and freeze. That gives economies of scale in gas or electricity on stove.

    Freeze leftover vegetables for soup. Make stock from bones eg chicken, leg of lamb etc. Soup is cheap, nutritious and delicious.

    Make friends with dried, not tinned lentils, chickpeas, beans etc. Soak and cook. They are very cheap and nutritious. Have a range of spices and curries. USe the pulses and you can cut down on the amount of meat in a dish. Buy vegetables in markets etc. Buy bulk if you can use the food. Fruit and vegetables are cheaper if in season. It’s no use down here wanting passionfruit in the middle of winter. If available, they will have been shipped in and will be expensive. Have a stockpile of tinned tomatoes etc. Just buying a couple of extra tins every shop soon gives a stockpile. Keep an eye on specials. A plan is always useful, but be flexible if there is a good special on and you can change your ideas that week. Commercial baby food is not necessary. What you make at home for family can often be pureed for the little Mister, perhaps before you put too many spices in. Then you know exactly what he’s eating.

    Several times when my sons were boys, we had very little income coming in for a variety of reasons. They now recall that they did not really notice the lack. They remember good food, they remember I fed their teenage friends who had a habit of turning up at mealtimes, and that we were hospitable.

    If you don’t already, check out different cuisines, especially mediterranean where there are centuries of frugal living behind the recipes.

    Best wishes,
    Jan (Lothlorien)

  2. If we budget well, and shop wisely, it’s closer to £50. If not, closer to £100. We do a Waitrose/Aldi/Ocado/local fruit & veg shop combination…

  3. We spend between 30-50 quid per week (Northern Sainsburies prices). Once a month we do a bigger shop which then gets delievered, which has loo rolls, bags of rice/pasta etc on it.

    We eat very little meat at home which helps keep things cheap, and also keep an eye on reduced/bargain bin stuff as it can usually be frozen.

Comments are closed.